Biographical Registers - T

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z 

 

Tanner, John (1778-1850), farmer; born at Hopkinton, Washington County, Rhode Island. Living in Bolton, Warren County, New York when converted through the miraculous healing of his leg by Mormon missionaries in 1832. Contributed substantial of his wealth for the benefit of the Church. Moved to Kirtland, Ohio, 1835, and Missouri, 1838, where he suffered mob violence. Settled at Montrose, Iowa, 1840-46. Crossed the plains to Utah in 1848 and settled at South Cottonwood, where he died. [PJSv1]

Tanner, Nathan Eldon. Son of Nathan William Tanner and Sarah Edna Brown. Born 9 May 1898 in Salt Lake City, Salt Lake County, Utah. Baptized 30 June 1906. Married Sarah Isabelle Merrill 20 December 1919. Children: Ruth, Sara Isabelle, Zola, Edna Beth, and Helen. Received endowment 29 August 1923 in Alberta Temple. Sealed to wife, Sarah Isabelle, 29 August 1923. Assistant to Quorum of Twelve Apostles 1960-62. Ordained apostle 11 October 1962. Second counselor to David O. McKay in First Presidency 4 October 1963-18 January 1970. Second Counselor to Joseph Fielding Smith in First Presidency 23 January 1970-2 July 1972. First Counselor to Harold B. Lee in First Presidency 7 July 1972-26 December 1973. First Counselor to Spencer W. Kimball in First Presidency 30 December 1973. [Cook]

Tanner, Nathaniel, was listed as a subscriber to the Messenger and Advocate. In Fulton, Ohio, 1836. [McLellin]

Taylor, James (1783-1870), farmer, carpenter; born at Heversham, Westmoreland, England. Father of LDS Church president John Taylor. Married Agnes Taylor in England, 1805. Government excise officer. Moved to Liverpool in 1819. Emigrated to Toronto, Canada, 1830. Converted to Mormonism in 1836. Resided with the Latter-day Saints at Nauvoo, Illinois. To Utah with Mormon pioneers in 1847. Died at Salt Lake City. [PJSv2]

Taylor, John (1808-1887), born at Milnthorpe, Westmoreland County, England. Emigrated to Toronto, Canada, 1829. Married Leonora Cannon, 1833. Converted by Mormon missionaries in 1836. Appointed to the Council of Twelve, 1838. Missionary in England, 1839-41. Member of the Nauvoo, Illinois city council, Nauvoo Legion, and editor of the Times and Seasons and Nauvoo Neighbor. With Joseph Smith when he was killed in Carthage Jail. Mission to England, 1846-47. Arrived in Salt Lake Valley, 1847. Mission to France, 1850-52. Editor of The Mormon in New York City, 1855-57. Member of the Utah territorial legislature, 1857-76. Succeeded Brigham Young as president of the Church, 1880-87. Died at Kaysville, Davis County, Utah. [PJSv2]

Taylor, John. Son of James Taylor and Agnes Taylor. Born 1 November 1808 in Milnthorpe, Westmoreland County, England. Joined Methodist Church about 1823; subsequently appointed preacher. Emigrated to Toronto, Canada, 1828-29. Married Leonora Cannon (born 1796 at Isle of Man) 28 January 1833 in Toronto. Four children: George John, Mary Ann, Joseph James, and Leonora Agnes. Baptized 9 May 1836 by Parley P. Pratt, and ordained elder shortly thereafter. Visited Kirtland March 1837. Ordained high priest 21 August 1837. Appointed by revelation 8 July 1838 to be ordained apostle. Moved to Missouri in fall of 1838. Ordained apostle 19 December 1838 in Far West, Missouri. Located temporarily in Quincy, Illinois, 1839. Accompanied others of Twelve to Far West, Missouri, 26 April 1838. Located family at Montrose, Iowa, 1839. Mission to England 1839-41. Left Montrose 8 August 1839. Arrived Liverpool 11 January 1840. Left Liverpool for United States 20 April 1841. Arrived in Nauvoo 1 July 1841. Elected member of Nauvoo City Council and Nauvoo Legion, and regent of Nauvoo University. Appointed associate editor of the Times and Seasons 3 February 1842. Initiated into Masonry 22 April 1842. Editor-in-chief of Times and Seasons 1842-1846. Editor and proprietor of Nauvoo Neighbor May 1843-October 1845. Received endowment 28 September 1843. Sealed to Elizabeth Kaighin 12 December 1843. Three children: Josephine, Thomas Edward, and Arthur Bruce. Sealed to Jane Ballantyne 25 February 1844. Three children: Richard James, Annie Maria, and David John. Member of Council of Fifty 10 March 1844. Accompanied Prophet to Carthage Jail June 1844. Received four balls into body from guns of mob 27 June 1844. Sealed to Mary Ann Oakley April 1845. Five children: Henry Edgar, Mary Elizabeth, Brigham John, Ida Oakley, and Ezra Oakley. Nauvoo Temple sealing to Leonora Cannon 7 January 1846. Nauvoo Temple sealing to Elizabeth Kaighin (born 1811 in Isle of Man) 14 January 1846. Nauvoo Temple sealing to Jane Ballantyne (born 1813 in Scotland) 14 January 1846. Nauvoo Temple sealing to Mary Ann Oakley (born 1826 in New York) 14 January 1846. Nauvoo Temple sealing to Mary Rainsbottom (born 1826 in England) 23 January 1846. Nauvoo Temple sealing for time to Lydia Dibble 30 January 1846. Left Nauvoo for West in spring of 1846. To Winter Quarters 1846. Mission to England 1846-47. Arrived in England 3 October 1846. Sealed to Sophia Whitaker (born 1825 in England) 23 April 1847 at Winter Quarters. Seven children: Harriet Ann Whitaker, James Whitaker, Hyrum Whitaker, John Whitaker, Helena Whitaker, Moses Whitaker, and Frederick Whitaker. To Salt Lake Valley in fall of 1847. Sealed to Harriet Whitaker (born 1825 in England) 4 December 1847 in Salt Lake Valley. Three children: Sophia Elizabeth, William Whitaker, and John. Elected associate judge of provisional State of Deseret 12 March 1849. Called on mission to France October 1849. Arrived in Liverpool 27 May 1850. Arrived in Boulogne, France, 18 June 1850. Left England for United States 6 March 1852. Arrived in Salt Lake City 20 August 1852. Appointed to preside over branches of Church in eastern states and publish paper 1854. Sealed to Margaret Young (born 1837 in Connecticut) 26 September 1856 in Salt Lake City. Nine children: Ebenezer Young, Frank Young, Leonora Young, Robert Young, Maggie Young, Nephi Young, Mary Young, Abraham Young, and Samuel Young. Published The Mormon in New York City February 1855-May 1857. Returned to Salt Lake City 7 August 1857. Member of Utah Territorial Legislature 1857-76. Speaker of house for five successive sessions, beginning 1857. Probate judge of Utah County 1868-70. Elected territorial superintendent of district schools in Utah 1877. Elected director of ZCMI 7 October 1877. Elected president of ZCMI 5 October 1883. President of Church 10 October 1880-25 July 1887. Died at Kaysville, Davis County, Utah, 25 July 1887. [Cook]

Taylor, Jonathan (180?-?), born at Burlington, Hartford County, Connecticut. Residing at Norton, Medina County, Ohio in 1830. [PJSv2]

Terrill hosted an appointment in Fowler, Ohio, Feb. 11, 1832. Census records list five Terrells. [McLellin]

Thayer, Ezra (1787-1856), bootcutter; born at Randolph, Norfolk County, Massachusetts. Married Polly Wales, 1810. Baptized by Parley Pratt in Ontario County, New York, 1830. Member of the committee to purchase land for settlement at Kirtland, Ohio, 1833. Participant in march of Zion’s Camp, 1834. Member of the Council of Fifty in Nauvoo. Returned to place of his birth after death of Joseph Smith. Died in Randolph, Massachusetts. [PJSv2]

Thayer, Ezra (1791-1856). Born on Oct. 14, 1791, in Randolph, Vermont, to Ezra Thayer and Charlotte French. Married Polly Wales in 1810. Operated a tannery in Kirtland. Served as land agent in 1833. In 1834, marched with Zion’s Camp, where he contracted cholera. Died in Randoph, Massachusetts, in 1856. [McLellin]

Thayer, Ezra. Son of Ezra Thayer and Charlotte French. Born 14 October 1791 at Randolph, Windsor County, Vermont. Married Polly Wales 1810. Except for son, Andrew, names of children unknown. Builder of bridges, dams, and mills in Palmyra, New York, area. Acquainted with, and provided employment for Joseph Smith, Sr., family in New York. Lived in Ontario County, New York, 1820-30. Baptized October 1830 by Parley P. Pratt. Stated concerning conversion: When Hyrum began to speak, every word touched me to the inmost soul. I thought every word was pointed to me. God punished me and riveted me to the spot. I could not help myself. The tears rolled down my cheeks, I was very proud and stubborn. There were many there who knew me, I dare not look up. I sat until I recovered myself before I dare look up. They sung some hymns and that filled me with the Spirit. When Hyrum got through, he picked up a book and said, "here is the Book of Mormon." I said, let me see it. I then opened the book, and I received a shock with such exquisite joy that no pen can write and no tongue can express. I shut the book and said, what is the price of it? "Fourteen shillings" was the reply. I said, I’ll take the book. I opened it again, and I felt a double portion of the Spirit, that I did not know whether I was in the world or not. I felt as though I was truly in heaven. Martin Harris rushed to me to tell me that the book was true. I told him that he need not tell me that, for I knew that it is true as well as he. fn Ordained elder by June 1831. In (unpublished) revelation, given May 1831 in Kirtland, Ohio, instructed to board with Joseph Smith, Sr. Revelation continued, Let my servant Ezra humble himself and at the [June 1831] conference meeting he shall be ordained unto power from on high and he shall go from thence (if he be obedient unto my commandments) and proclaim my gospel unto the western regions with my servants that must go forth even unto the borders of the Lamanites. fn Ordained high priest 3 June 1831 by Lyman Wight. In Section 52 directed to accompany Thomas B. Marsh to Missouri; unable to prepare in time and did not go. In 10 October 1831 conference of church instructed to remain with family in Kirtland until spring 1832. William W. Phelps instructed by conference to rebuke Thayer for giving disrespect to Church. On 25 January 1832 again called to accompany Thomas B. Marsh on mission. Appointed to purchase tannery from Arnold Mason for Church 2 April 1833. Member of Zion’s Camp 1834. Membership suspended 1835 for impropriety. Later restored to full fellowship. Moved to Missouri 1838. Settled in Nauvoo after being expelled from Missouri. Mission to New York 1843. Member of Council of Fifty before 18 April 1844. Left Nauvoo on mission to campaign for Joseph Smith as President of United States 9 May 1844. Did not support leadership of Twelve Apostles after Prophet’s death. Dropped from Council of Fifty 4 February 1845. Residing in Michigan 1860; there baptized into Reorganized LDS Church by W. W. Blair. [Cook]

Thayre, Ezra (1791- ?), born at Randolph, Windsor County, Vermont. Builder of bridges, dams, mills in area of Palmyra, New York. Married Polly Wales, 1810. Baptized by Parley Pratt, 1830. Member of the committee to purchase land for Mormon settlement at Kirtland, Ohio, 1833. Participant in march of Zion’s Camp, 1834. Did not support leadership of the Quorum of Twelve after the death of Joseph Smith. Moved to Michigan, 1849; residing in Ottawa County, 1860. Joined the RLDS Church. [PJSv1]

Thomas, David (?-1845), landowner at DeWitt, Carroll County, Missouri, who along with Henry Root, solicited Latter-day Saints to settle there in 1838. [PJSv2]

Thompson, Jonathan (1787- ?), shoemaker, born in Massachusetts. Had been a town supervisor at Norwich, Chenango County, New York, 1821-22. Living at Plymouth, Chenango County, New York in 1830. [PJSv1]

Thompson, Robert Blashel. Born 1 October 1811 in Great Driffield, Yorkshire County, England. Emigrated to Upper Canada 1834. Baptized May 1836 by Parley P. Pratt. Ordained elder 22 July 1836 by John Taylor. Moved to Kirtland, Ohio, 1837. Married Mercy R. Fielding 4 June 1837. One child: Mary Jane. Appointed to preach in Upper Canada June 1837. Returned to Kirtland March 1838. Moved to Far West, Missouri, with Hyrum Smith’s family 1838, arriving 3 June. Fought in Battle of Crooked River 25 October 1838. Located temporarily in Quincy, Illinois, 1839. Ordained seventy 6 May 1839. Wrote for Quincy Argus and employed as clerk in Quincy courthouse 1839. Appointed to gather libelous reports and publications against Church 4 May 1839. Moved to Nauvoo by 1840. Preached funeral sermon for Joseph Smith, Sr., 15 September 1840. Appointed "General Church Clerk" 3 October 1840. Assisted Elias Higbee in writing petition to Congress for redress of Mormon grievances in Missouri November 1840. Member of Nauvoo Legion. Appointed by revelation to assist Joseph Smith in writing proclamation to kings, presidents, and governors of earth 19 January 1841. Elected Nauvoo city treasurer 3 February 1841. Associate editor of Times and Seasons May-August 1841. Died 27 August 1841 in Nauvoo, Hancock County, Illinois. Nauvoo Temple proxy sealing to Mercy R. Fielding 23 January 1846. [Cook]

Thornton directed McLellin to where Harvey Whitlock, David Whitmer, and Hyrum Smith went, Aug. 15, 1831. McLellin visited him again Feb. 6 [actually Feb. 7], 1833. Located in Chariton County, Missouri. Several Thorntons lived in the area. [McLellin]

Thornton, Colonel, was located near Liberty, Missouri. When McLellin and Parley Pratt stopped by, he had gone to the legislature on Jan. 28, 1833. The governor appointed Thornton as aid to the Missouri Militia and gave him the task of serving as an informant on the Mormons. In June 1836, chaired a committee in a public meeting in Liberty, Missouri, to draft resolutions against the Mormons. Became extremely anti-Mormon. [McLellin]

Thornton, Mrs., wife of Colonel Thornton, fed McLellin and Parley Pratt on Jan. 28, 1833. [McLellin]

Thrash hosted McLellin in Aug. and Sept. 1831 in Chariton County, Missouri. Hosted an appointment when McLellin revisited him in Feb. 1833. Possibly Andrew Thrash. [McLellin]

Tillery hosted McLellin and Parley Pratt overnight in Liberty, Missouri, Jan. 29, 1833. Several Tillery families are listed. [McLellin]

Tippets, John Harvey (1810-1890), farmer; born in Rockingham County, New Hampshire. Converted to Mormonism, 1832. Married Abby Jane Smith, 1834. Involved with the Church in Missouri and Illinois. Member of Mormon Battalion, 1846. Accompanied sick detachment to Pueblo, Colorado, then joined the saints at Winter Quarters. Left pioneer company at Fort Laramie to lead Battalion members and Mississippi saints to Salt Lake Valley in 1847. Moved to Farmington, Davis County, Utah, 1864. Ordained patriarch, 1878. Died at Farmington. [PJSv1]

Tippets, John Harvey (1810-1890), farmer; born in Rockingham County, New Hampshire. Converted to Mormonism, 1832. Married Abby Jane Smith, 1834. Involved with the Church in Missouri and Illinois. Member of Mormon Battalion, 1846. Accompanied sick detachment to Pueblo, Colorado, then joined the saints at Winter Quarters. Left pioneer company at Fort Laramie to lead Battalion members and Mississippi saints to Salt Lake Valley in 1847. Moved to Farmington, Davis County, Utah, 1864. Was ordained patriarch, 1878. Died at Farmington. [PJSv2]

Tippets, Joseph H. (1814-1868), farmer; a cousin of John H. and William Tippets. Born at Lewis, Essex County, New York. Participated in construction of the temple at Kirtland, Ohio. Married Rosella Elvira Perry, 1837. At Quincy, Illinois in 1840. Crossed plains to Utah, 1848. Resided at Kaysville, Farmington, and Brigham City, where he died. [PJSv1]

Tippets, Joseph H. (1814-1868), farmer; a cousin of John H. and William Tippets. Born at Lewis, Essex County, New York. Participated in construction of the temple at Kirtland, Ohio. Married Rosella Elvira Perry, 1837. At Quincy, Illinois in 1840. Crossed plains to Utah, 1848. Resided at Kaysville, Farmington, and Brigham City, where he died. [PJSv2]

Tippets, William (1812-1877), farmer; born at Groton, Hillsboro County, New Hampshire. Joined the Latter-day Saints, 1832. Married Sophia Mead, 1842. Residing at Liberty, Clay County, Missouri, 1844-50; Salt Lake City, Utah, 1850-60. Died at Perry, Box Elder County, Utah. [PJSv2]

Tippets, William (1812-1877), farmer; born at Groton, Hillsboro County, New Hampshire. Married Sophia Mead, 1842. Residing in Liberty, Clay County, Missouri, 1844-50; Salt Lake City, Utah, 1850-60. Died at Perry, Box Elder County, Utah. [PJSv1]

Tracy, J. M., challenged McLellin to a public discussion in Huntsburg, Ohio, Mar. 18, 1835. Possibly John M. Tracy. Myron Tracy is also listed as one of the officiating clergyman of the Congregational Church which was organized on Feb. 15, 1834, in Chardon. [McLellin]

Trotter was a Methodist circuit rider for Calhoun County, Illinois, Mar. 1833. [McLellin]

Turley, Theodore (1800-1872), born at Birmingham, England. Married Frances A. Kimberly, 1821. Emigrated to Canada as a Methodist preacher in 1818. Converted to Mormonism in 1837. Located with the Latter-day Saints in Ohio, Missouri, and Illinois. Missionary in England, 1839-40. Appointed weigher and sealer in Nauvoo, 1841. Also owned a gun shop. Died at Beaver, Beaver County, Utah. [PJSv2]

Turner (Turney), Thomas, married Betsy Bishop. Baptized by Parley Pratt on May 13, 1833, and then hosted an appointment in Bluffdale, Illinois. Died in Far West, Missouri. [McLellin]

Turner, James B. (1815-1866), born in Tennessee. County clerk and clerk of the Daviess County, Missouri circuit court, 1837-38. Member of a joint committee of the Missouri legislature to investigate the Mormon conflict, 1838-39. Ray County clerk, 1852-64. Died in Ray County, Missouri. [PJSv2]

Turnham, Joel (1784-1862), farmer; born in Virginia. Moved to Clay County, Missouri by 1820. Built a tobacco warehouse at Liberty Landing, 1830. County commissioner in 1829. Served as judge of the Clay County court 1827-30; 1838-44; and 1854-56. Living at Fishing River, Clay County, 1850. Appointed to a committee to warn abolitionists from Clay County, 1855. Died at Cameron, Milam County, Texas. [PJSv1]